0 Votes

Eszközök

Last modified by Akos Rechtorisz on 2024/04/22 16:09

Tartalomjegyzék


CO2-lábnyom számítás és listázás

A mérnöki tervezésben a CO2-lábnyom felmérése és közzététele kulcsszerepet játszik a fenntarthatóság előmozdításában. A projektekhez kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás számszerűsítésével a mérnökök megalapozott döntéseket hozhatnak a környezeti hatás minimalizálása, az erőforrás-felhasználás optimalizálása, valamint a zöldebb, környezetbarátabb és energiatakarékosabb megoldások létrehozása érdekében.

Mivel egyes országok szabályozása előírja a szerkezethez kapcsolódó CO2-kibocsátás közzétételét, a FEM-Design 23 egy új eszközt kínál (Eszközök menü > Anyagmennyiség-becslés) a különböző anyagtípusokhoz kapcsolódó CO2-kibocsátások, anyagminőségek, szerkezettípusok és épületszintek részletes listázására és összefoglalására.

Az Anyagmennyiség-becslés eszköz kiegészült:

  • anyagtípusonként egy új CO2-lábnyom kimutatással (oszloppal), és
  • egy új összefoglaló táblázattal, amely lehetővé teszi a projektben található összes objektum CO2-lábnyomának összesítését különféle szempontok alapján.

TOOL-001.png

A CO2-kibocsátások számítása az ún. "Life Cycle Assessment" (LCA, életciklus-elemzésen) alapul, pontosan a különböző szakaszokhoz (A1-A3) rendelt "Environmental Impact Indicator" (EII, környezeti hatásjelző) értékekre támaszkodva. Ezek a szakaszok magukban foglalják az egyedi anyagminőségek előállítását a nyersanyagok beszerzésétől a gyártáson át a késztermék kiszállításáig. Tehát egy elem CO2-lábnyomának értékét úgy határozzák meg, hogy összeadják a termék EII értékeit az összes releváns szakaszra (A1-A3), majd ezt az összeget megszorozzák az elem tömegével.

Az EII értékek adott anyagminőségekhez való hozzárendeléséhez használhatjuk az új CO2-lábnyom adatbázis eszközt (Eszközök menü). Alapértelmezés szerint a FEM-Design a svéd Boverkets klimaadatbázis ajánlott EII értékeit társítja az alapértelmezett anyagkönyvtár-minőségekhez. Azonban a hozzárendeléseket rugalmasan módosíthatjuk, vagy új anyagminőségeket hozhatunk létre. Minden anyagtípushoz hozzárendelhetünk egy alapértelmezett anyagminőséget, melynek EII értéke lesz a még nem társított anyagminőségekre alkalmazva. Az általunk létrehozott EII-anyagminőség-társítások elmenthetők a később projektekhez is a Beállítások funkciói segítségével.

TOOL-002.png

Minden Anyagmennyiség-becslés táblázatban összegezhetjük a CO2-lábnyom adatokat szintek, anyagtípusok, szerkezettípusok, azonosító nevek vagy minőség szerint.

TOOL-003.png

Az Anyagmennyiség-becslés táblázatokat, beleértve az új CO2-lábnyom adatokat is, kilistázhatjuk a vágólapra, kinyomtathatjuk, illetve beilleszthetjük a FEM-Design dokumentációinkba (a Listázás funkcióval).

TOOL-005.png


Automatikus címkeelrendezés

Egy FEM-Design projektben számos objektum- és numerikus eredményérték-címke jeleníthető meg a modellnézetekben vagy a dokumentáció modellablakaiban. Annak érdekében, hogy ezek a címkék könnyen olvashatóak legyenek, a következő újdonságok állnak rendelkezésre (az Eszközök menüben):

  • Új eszköz a címkék automatikus elrendezésére (Címkeelrendezés), amely megakadályozza kiválasztott címkék átfedését
  • A numerikus eredményértékek továbbfejlesztett automatikus rendezése biztosítva azt is, hogy az objektum címkéket ne takarjanak le (Automatikus eredményérték-elrendezés)

Az alábbi ábra az automatikus címke- és számérték-igazítás eredményét ad példát. Itt a rúdelmozdulások szélső értékei pirossal, a rúdazonosító címkék pedig a keresztmetszeti típusokra megadott színekkel (Eszközök > Színséma) jelennek meg.

TOOL-006.png