0 Votes

Együttműködések

Last modified by Akos Rechtorisz on 2024/04/30 17:44

Tartalomjegyzék


IFC újdonságok

IFC épületgépészeti objektumok importja referenciaként

Az összes releváns információ modellekben történő fogadása és feldolgozása kulcsfontosságú a megbízható, hatékony és gyors szerkezetanalízis és -tervezés szempontjából. Ilyen adatok a gépészmérnökök által meghatározott épületgépészeti berendezések, amelyek jelentős szerepet játszanak a szerkezetre ható terhelésekben.

Újdonságként, a FEM-Design 23 IFC importja képes feldolgozni és referencia objektumként megjeleníteni a terhelés számára fontos, a következő IFC típusokba sorolható épületgépészeti objektumokat: 

  • IfcEnergyConversionDevice: az energiaátalakításra vagy hőátadásra tervezett berendezéseket (pl. nagyobb hűtő-/fűtő berendezéseket, modulokat, áramgenerátorokat, motorokat) képviseli,
  • IfcFlowStorageDevice: az állandó illetve ideiglenes energiatárolókat képviseli.

INTER-002.png

A beimportált épületgépészeti berendezések referencia testként jelennek meg a modelltérben a típusnevüket feltüntető címkékkel együtt (az "IFC Import - Referencia" rajzi fólián). Pozíciójuk és geometriájuk alapján, valamint a Tárgyraszter eszközök segítségével könnyen lehelyezhetők az őket helyettesítő terhek.

INTER-003.png

IFC helyiségek és funkcióik importja referenciaként

A BIM modellekben, többnyire az építészek által meghatározott terek, helyiségek és funkcionális kategóriáik nagyon hasznos referenciák a teherdefiniáláshoz.

A FEM-Design 23 képes az IFC modellekben tárolt IfcSpace (helyiség) elemeket referencia objektumokként beimportálni és címkeként mutatni azok funkcionális kategóriáját.

INTER-004.png

Az IFC import különféle IfcSpace geometriákat támogat, biztosítva azt, hogy az különböző építészeti illetve modellező szoftverekben különböző módokon (pl. Room, Zone stb.) létrehozott helyiségek geometriája tökéletesen jelenjenek meg referencia objektumokként az analitikus modell környezetében.

INTER-005.png

A beimportált helyiségek referencia testként jelennek meg a modelltérben a funkciójukat feltüntető címkékkel együtt (az "IFC Import - Helyiségek" rajzi fólián). Pozíciójuk, geometriájuk és funkciójuk alapján, valamint a Tárgyraszter eszközök segítségével könnyen lehelyezhetők az őket helyettesítő hasznos terhek.

INTER-006.png

Testek konverziója analitikus objektumokká

A különböző szerkezet-típusú objektumokat beimportálhatjuk natív, szerkeszthető analitikus rudakként vagy héjakként, vagy csak referencia objektumokként. Utóbbi esetben, az import folyamatot követően, lehetőségünk van a referenica objektumokat egyenként vagy többes kijelöléssel konfigurálható analitikus objektumokká konvertálni. Más szóval, az analitikus objektum létrehozó eszközök Konvertálás funkicója alkalmazható az IFC modellekből importált szerkezet-típusú (az "IFC Import - Referencia" rajzi fólián tárolt) referencia testekre is.

INTER-007.png

A Konvertálás funkciók megkísérli kikövetkeztetni az analitikus objektumok helyes adatait az IFC-ből származó geometriai vagy keresztmetszet információk alapján. Természetesen a konverzió során mi is beállíthatjuk a kívánt cél keresztmetszetet és/vagy anyagot.

Megjegyzés: Gerendák esetén érdemes figyelni arra, hogy a konverziót ne az alapértelmezett gerenda külpontosság alkalmazásával (ami egyezik az általános gerendamegadás legfelső-középső tengelyvonalával), hanem az eredeti IFC test pozícióját megőrizve hajtsuk végre.

INTER-008.png

A Konvertálás funkciók mostantól nem csak az IFC-ből származó referenica testekre, hanem a Test paranccsal (Rajzolás menü) rajzolt objektumokra is alkalmazhatóak.

INTER-009.png

Eleminfó címke referencia objektumoknak

A referencia objektumként beolvasott IFC-modellelemeknél kulcsfontosságú, hogy az analízis és tervezés számára elérhető legtöbb információt lekérdezhessük a megfelelő analitikus objektumok és terhek létrehozásához. Mostantól, ha egy referencia objektum fölé visszük az egérmutatót, a megjelenő Eleminfó címke kilistázza az IFC objektumokból kinyert - számunkra releváns - adatokat.

INTER-010.png

Felületi régió-típusú import

Vannak olyan mérnöki tervezési feladatok, ahol szerkezeti objektumok - az összetett geometriájuk miatt - csak több héjelemmel modellezhetők. Ha az ilyen, általában az IFC modellekben IfcBuildingElementProxy típusként tárolt objektumokat Referencia objektumként importáljuk, akkor az importot követően csak több lépésben - az objektum pontjait végigkattinta - hozhatjuk létre a kívánt analitikus héjelemeket.

Az összetett geometriájú objektumok konverziós folyamatának megkönnyítése és gyorsítása céljából, a FEM-Design 23 egy új importálási módot ajánl: objektumok felületeinek importja rajzi régiókként.

Az új importálási mód a következő előnyöket nyújtja:

  • Az import során generált rajzi régiók egyetlen kattintással héj objektumokká konvertálhatóak (a Lemez eszköz Régió kijelölés eszközével).
  • Az IFC import beállítások szűrő funkcióinak köszönhetően kiszűrhetjük a megadott mérethatárnál kisebb régiókat és lyukakat.

A konvertálás során mi dönthetjük el, hogy az eredeti objektum generált felületi régiói közül melyiket generáljuk héj elemmé. A héj (Lemez) elemek közötti folytonos erőátadási kapcsolatot az Analitikus modell igazítás és Modelljavítás eszközökkel hozhatjuk létre.

INTER-NEW-024.png

Az importálás folyamata egyszerű; a releváns IFC objektum típusokhoz válasszuk ki az új "Felületi régiók" FD objektum típust, és állítsuk be a Héjkihagyás... és Lyukkihagyás... szűrések méret-toleranciáit.

1707207754558-209.png

Térbeli vasalás IFC exportja

A FEM-Design lehetőséget ad az általunk megtervezett vasalás IFC-n keresztül történő kiexportálására, és így azok megosztását referenciaként az IFC-t importáló modellezőkkel és részlettervezőkkel (pl. vasalászerkesztőkkel). Az exportálás az összes 3D vasalásobjektum-típusra működik, azaz:

  • Rúdvasalás
  • Rejtett rúdvasalás (pl. koszorúk)
  • Felületi hosszirányú vasalás
  • Felületi nyírási vasalás
  • Átszúródási vasalás

INTER-011.png

A FEM-Design nem csak a betonacél/vasháló geometriákat, hanem a tervezéséhez és gyártásához szükséges összes vasalás adatot is exportálja.

INTER-012.png

A Mentés másként paranccsal (Fájl menü) az összes tervezett vasalást, míg az Exportálás (IFC) paranccsal kiválasztott vasbeton objektumok megtervezett vasalásait exportálhatjuk. Mindkét esetben aktiváljuk a Vasbeton objektumok vasalásának exportálása opciót az exportálási beállításoknál.

INTER-013.png

A "távoli origó" adatok tárolása

A BIM projektekben, különösen a kormányzati iniciativákban, gyakori, hogy az épületek vagy műtárgyak helyszínét egy felmérési ponthoz ("survey point") vagy országos alapponthoz ("national datum") viszonyítva adják meg. Ez a gyakorlat azt eredményezheti, hogy a modellelemekhez nagy távolságokat és koordinátákat rendelhetnek (kilométeres léptékben), amelyek pontatlanságokat okozhatnak a geometriálban és a számításokban. A FEM-Design import oldalon megoldja ezt a problémát azzal, hogy a modellt a FEM-Design projekt globális origójához közel helyezi el.

Annak érdekében, hogy a FEM-Design-ban tervezett modellek zökkenőmentesen integrálódjanak az előbb említett jellegű BIM-projektekbe, a FEM-Design 23 visszaírja az import során alkalmazott eltolás/transzformáció értéket az exportált szerkezeti modell terep adataként ("IfcSite Local placement"). Ezzel a legkorszerűbb exportálási technikával elkerülhető, hogy a nagy távolságok ne közvetlenül az egyes objektumok koordinátáiba kerüljenek, hanem a terep adatai között tárolódjanak. A fogadó szoftverek így könnyen beilleszthetik a FEM-Design modelleket a projekt eredeti/kiindulási helyzetébe. 

INTER-014.png

A folyamat végrehajtásához alkalmazzuk a Modell-újrapozícionálás a korábban importált IFC modell origó alapján opciót az IFC export beállításoknál. Ez az opció csak akkor érhető el, ha a projekt egy IFC importtal kezdődött, amelyben automatikus modellmozgatás történt.

INTER-015.png


Allplan kapcsolat minden vasalástípusra

A FEM-Design és a Nemetschek Allplan közötti együttműködés zökkenőmentes és intelligens kapcsolatot biztosít a vasalás tervezés és a vasalásszerkesztés folyamatok között. A FEM-Design 23 az összes tervezett vasalásobjektumot képes átadni az Allplan Engineering szoftver számára úgy, hogy azok szerkeszthetők, listázhatók és felhasználhatóak a részletes vasalási tervek elkészítésében.

A kapcsolatról részletesen itt olvashat.

INTER-019.png


IDEA StatiCa kapcsolat - Újrakapcsolás

A FEM-Design és az IDEA StatiCa közötti intelligens kapcsolat lehetővé teszi a FEM-Design-ban kiszámított 3D acélszerkezetek és eredmények átvitelét az IDEA StatiCa számára, az acélkapcsolatok részletes tervezése és ellenőrzése céljából. Az élő, szinkronizált információkon alapuló dinamikus adatkapcsolatban gyakori felhasználási eset egy korábban létrehozott közvetlen kapcsolat újraindítása. Az IDEA StatiCa - Újrakapcsolás új funkció (Fájl menü) révén könnyedén újraindíthatjuk a bezárt/kilépett kapcsolatokat a megfelelő IDEA StatiCa verzió és projektnév kiválasztásával.

A kapcsolatról részletesen itt olvashat.

INTER-017.png


StruXML - Objektumok színábrázolása

Az analitikus modellben lévő szerkezeti objektumok és terhelések szabadon színezhetők a FEM-Design Megjelenésváltoztatás parancsával (Módosítás menü). Ezek a színek mostantól a .struxml fájlokban is vannak tárolva, a következő munkafolyamatokat támogatva:

  • kiemelt objektumok átadása színükkel .struxml fájlokat olvasó programok számára,
  • színek felülírása XML szerkesztőkkel készített .struxml fájlokban.

INTER-023.png

Limitáció: A színezés és a színmegosztás nem alkalmazható a következő objektumtípusokra: Szint, Csoportos Ponteszerű/Vonalmenti támasz, Utófeszítés és Mozgó teher.


PREFAB - Automatikus pont-pont kapcsolat objektumok

A StruSoft PREFAB és FEM-Design közötti együttműködés egy új funkcióval bővült: az élkapcsolatok és/vagy oszlopvégeken (ha manuálisan nem lett megadva) automatikusan generáltathatunk Pont-pont kapcsolatokat.

billede (1).png