0 Votes

Együttműködés és API

Last modified by Akos Rechtorisz on 2022/05/03 22:14

Tartalomjegyzék


IFC export

A FEM-Design 21 lehetőséget nyújt a FEM-Design modellek IFC fájlformátumba történő exportálására. A szerkezeti modellek exportálása kétféleképpen lehetséges:

  • teljes modell mentése a Mentés másként paranccsal és IFC formátumot választva, vagy
  • modellrészlet, kiválasztott elem mentése az Exportálás > IFC paranccsal.

Az új export lehetőség részletes leírása itt található (angol nyelven): Export to IFC

1648117054249-558.png


Továbbfejlesztett IFC import

A következő új szolgáltatások kerültek bevezetésre és hozzáadásra az IFC modellek FEM-Designba történő importálásával kapcsolatban:

Részletes objektumszűrés

A modellalapú együttműködések tipikus problémája, hogy a modellek olyan elemeket is tartalmaznak, amelyek nem relevánsak a szerkezet-analízis szempontjából, mint például az építészeti részletek, a nem-teherhordó szerkezetek vagy a belsőépítészeti objektumok. A FEM-Design 21 a beérkező modellek részletes és többszintű szűrését teszi lehetővé, hogy csak a tervezéshez fontos teherhordó szerkezeti elemeket illetve a terhek és megtámasztások meghatározásához szükséges referenciaelemeket importáljuk be.

A fogadott IFC modellek tartalma a következők alapján szűrhető:

  • Projekt hiearchia (építési telek/epületek/szintek)
  • Fólia
  • Objektum típus
  • Objektum méret
  • Teherhordó funkcionalitás.

Szűrés projekt hierarchia alapján

Az importálandó IFC-fájl kiválasztása után az elemekhez rendelt teljes projekthierarchia megjelenik az IFC import beállítások párbeszédpanel Projekt lapján. Több Építési telek (IfcSite) esetén ki kell válasszuk ki azt az egyet, melynek épületét vagy épületeit (IfcBuilding) vizsgálni szeretnénk. (A FEM-Design képes több független épületrész vagy épület egyidejű vizsgálatára.) Az épületeket tovább szűrhetjük egy vagy több épületszintjére (IfcBuildingStorey), ha globális vizsgálat helyett elemszintű analízist és tervezést szeretnénk elvégezni (pl. egy szint födémeit, födémpanelljeit, stb.).

Az importálás eredményeként a kiválasztott épületszintek is automatikusan létrejönnek natív (editálható) FEM-Design Szintekként. Ezek az emeletek eredeti vagy később módosított pozíciójukkal felhasználhatók az analízis elemek igazítására (Automatikus modell igazítás), nézetek és dokumentációk létrehozására.

1648120209154-318.png

Szűrés fóliák alapján

Az IFC-fájlokban a projekthierarchia mellett az objektumok saját fóliákhoz is hozzá vannak rendelve. Ha ezeknek a fóliáknak a neve értelmes – vagyis az objektumok funkciójára vagy típusára utal –, akkor a fóliák objektumok szűrésére is alkalmasak.

Megjegyzés: Az importálást követően az IFC fájlban tárolt fólianevek nem kerülnek felhasználásra, mivel a generált analízis objektumok saját, a típusuknak megfelelő FEM-Design Objektum fóliákra kerülnek, és a referencia testként importált objektumok pedig mind az "IFC Import - Referencia" nevű Rajzi fólián tárolódnak.

1648121147769-487.png

Szűrés objektum-típus szerint

Az Objektum lapon az IFC-fájlban tárolt szerkezeti elemek az IFC objektum kategóriájuk és azok IFC altípusa (PredefinedType) szerint kezelhetők.

1648121247682-713.png

A FEM-Design import itt lehetővé teszi:

  • az objektumok kategória-alapú szűrését (pl. csak rúdelemek importa az IfcBeam, IfcColumn és IfcMember kategóriájú elemeket kiválasztva), és
  • a kategóriák és a célobjektum-típusok párosítását.

Vannak olyan IFC objektumtípusok,

  • amelyek egyértelműen csak egy bizonyos FEM-Design objektumtípusnak felelhetnek meg. Például egy IfcBeam csak Gerenda lehet.
  • amelyek altípusuk szerint különböző analízis objektumtípusokkal modellezhetők. Például egy "Base slab" alaptípusú (PredefinedType) IfcSlab leképezhető FEM-Design Tömör lemez vagy alapozási Alaplemez objektumként.

Bármely teherhordó objektumtípus csak referenciaként is beimportálható. Ez azt jelenti, hogy import eredményként nem egy szerkeszthető FEM-Design analízis objektum lesz, hanem egy térbeli rajzi test, amelynek pontjai megfoghatóak/érzékelhetőek méréshez vagy elempozícionáláshoz. Vannak olyan IFC objektumtípusok, amelyek csak referenciaként, rajzi testként importálhatók, mert nem rendelkeznek analízis objektumpárral, de fontos hivatkozások lehetnek a terhek és a támaszok meghatározásához (pl. IfcStair (lépcső), IfcCovering (burkolat), IfcCurtainWall (függönyfal) és IfcSite geometria (terep)).

IFC-stair-reference.png

Megjegyzés:

  • A referencia-testek kék színnel jelennek meg az "IFC Import - Referencia" fólia aktív állapota esetén.
  • Vannak olyan szerkezeti elemek, amelyek az IFC fájlban leírt geometriája annyira egyedi vagy összetett (általában nem parametrikus ún. BREP geometriával leírtak), hogy nem képezhetőek le egyetlen analízis objektumra sem. Ezek csak rajzi testként jönnek létre és konverziós eredményként, a konvertálás ellenőrzésekor (lásd itt).

Tipp: Az importot követően, utólag lehetőség van bizonyos analízis objektumtípusok módosítására is. Például egy építész által oszlopként (IfcColumn) meghatározott objektum Fallá alakítható, ha a szerkezeti analízis illetve tervezés azt megköveteli (pl. túl széles az objektum és nem tekinthető már oszlopnak). De akár finomítani is tudjuk az analízis objektumtípust, például egy IfcSlab-ből előállított Tömör lemez utólag átalakítható Előregyártott panel- vagy Fapanel-típusú lemezzé. Ezekhez a feladatokhoz a célobjektum eszközpalettáján található Konvertálás eszköz használható.

1648127350427-720.png

Szűrés objektum-méret alapján

Az IFC modellekkel szükségtelenül kis szerkezeti elemek is jöhetnek. Az Objektum lapon meg lehet adni a rúd és héj elemek minimális importálandó objektumméretét, így ha egy objektum legkisebb mérete kisebb mint a beállított mérettűrés, akkor az objektum nem kerül importálásra.

1648143801613-827.png

Az analízisben/tervezésben nem releváns, azaz egy bizonyos méretnél kisebb felületi elemek nyílásai, lyukai szintén figyelmen kívül hagyhatók.

1648143967358-583.png

Szűrés a "teherhordó" elemekre

Az IFC séma lehetővé teszi a teherhordó elemek megkülönböztetését a többi épületelemtől az úgynevezett "LoadBearing" (igaz/hamis logikai értékű) elemtulajdonsággal. Ezzel a tulajdonsággal számos modellező program (pl. Archicad, Revit) képes osztályozni az objektumokat. A FEM-Design IFC importja lehetőséget ad ezen tulajdonság alapján történő objektum-szűrésre, azaz a csak teherhordó-osztályozású objektumok beimportálására. Ezenkívül lehetőség van a nem teherhordó szerkezeti elemek (pl. válaszfal) csak referenciaként (rajzi test) történő importjára is.

1648144718361-103.png

Modellpozíció-igazítás

BIM projektekben gyakori, hogy az épületeket vagy azok építési telkét egy felmérési ponthoz (Survey point) vagy nemzeti vonatkoztatási alapponthoz (National datum) viszonyítva adják meg. Emiatt nagy (pl. kilométer méretű) távolságok és koordináták is rendelhetők az objektumokhoz, ami pontatlanságokhoz vezethet mind a geometriában, mind a számításokban. Ennek elkerülése érdekében javasolt a modelleket a FEM-Design projekt origóhoz közel helyezni.

A pozíció módosítás megadható a FEM-Design origótól mért távolságok három irányban történő megadásával (pl. kinullázással), vagy automatikusan az FD origóhoz igazítás funkciógombra kattintva (IFC import beállítások > Projekt). A fájlban tárolt eredeti pozíció az Eredeti helyzet funkcióval állítható vissza.

1648145697919-223.png

A beimportált elemek pozíciója

A BIM modellekben, az editálhatóan leírt objektumok ún. "extrudált" geometriáját egy megadott útvonal – ún. referenciavonal – segítségével adják meg (pl. egy oszlopot az egyik oldaléle mentén vagy a középvonalával helyezik el). Felületi elemeknél referenciasíkot használnak erre a célra (pl. egy födém esetén a referenciasík lehet a födém alsó, felső vagy a közepén átmenő síkja. Ez a referencia vonal vagy sík az IFC modellelemekben is tárolva van.

Az importálás során lehetőség van annak megadására, hogy az analízis objektumok tengelyei vagy síkjai az IFC elemben tárolt (ún. "IFC definiált") referenciavonalon/síkon vagy a fizikai test középpontjában helyezkedjenek el. Az IFC-ben tárolt referencia helyzet – mivel legtöbbször nem a test középpontját adja – külpontosságot eredményez, amit a későbbi analízisek céljából figyelembe is vehetünk vagy elhanyagolhatunk.

1648145991232-461.png

Megjegyzés:

  • Mind a "Fizikai test középpontja", mind az "IFC definiált, külpontos" geometriai beállítások ugyanazt a fizikai testhelyzetét adják meg egy analízis objektumnak, de a számítási tengelye/síkja eltérő lesz.
  • Egy anyagú elemeknél a "Fizikai test középpontja" általában pontosabb analízis objektum pozíciót ad; míg a több anyagból álló elemeknél (a teherhordó mag helyzetéből adódóan) az  "IFC definiált" referencia pozíció lehet a praktikusabb. Célszerű azonban először, kiindulásként a "Fizikai test középpontja" pozíciót alkalmazni.

Tengelyek támogatása

A BIM projektekben a szerkezetraszter tengelyeket tájékozódásra és hivatkozásra használják, így fontos objektumok a tervezési programok közötti kommunikációban. A FEM-Design mostantól automatikusan beimportálja őket (IfcGrid) – ha a kapott IFC fájlban léteznek – natív, szerkeszthető FEM-Design Tengelyekként, az eredeti neveiket megőrizvén.

IFC-grid.png

Részletes adatmegfeleltetés

Az IFC objektumok automatikus analízis objektummá konvertálását egy szerkezeti anyag- és keresztmetszet-megfeleltetés vezérli.

Szerkezeti anyagok

Kétféleképpen lehet az anyagokat megfeleltetni, párosítani:

  • A megfelelő szerkezeti anyagot az aktuális FEM-Design Anyagkönyvtárból kiválasztva. Új anyagokat létrehozhatunk az IFC import beállításokon belül is, az Anyagkönyvtár szerkesztésével.
  • Helyettesítő ún. Alapértelmezett anyag kiválasztásával, amely külön megadható anyagtípusonként a rudakra, a héjakra és az alapozási objektumra.

Megjegyzés: Kompozit, öszvér felületelemeknél a FEM-Design csak a legvastagabb réteg anyagát listázza mint IFC anyag, viszont az analízis objektum konvertálásánál az IFC anyagnak megfelelő FEM-Design anyagot a szerkezeti elem (IFC fizikai test) teljes vastagságához rendeli.

IFC-import-mat-1.png

A név-alapú megfeleltetést segítheti az automatikus névfelismerés funkció (Egyenértékű FD anyag ajánlás ahol lehetséges), amely a névben tárolt karakteregyezések alapján megpróbálja automatikusan kiválasztani a megfelelő párokat az Anyagkönyvtárból.

IFC-import-mat-2.png

Keresztmetszetek

A keresztmetszet-megfeleltetést az anyag-megfeleltetéshez hasonlóan illetve egy extra, az Új létrehozása opcióval lehet elvégezni. Ez utóbbi, geometria-felismerő eljárással megpróbálja legyártani a rúdkeresztmetszeteket, majd alkalmazza őket az érintett rudakra és tárolja őket a Keresztmetszet könyvtárban. Ha már létezik a könyvtárban egy felismerésnek megfelelő keresztmetszet, akkor az lesz rudakhoz rendelve, új keresztmetszet nem jön létre.

Az Anyagokhoz hasonlóan, új keresztmetszetek létrehozhatunk az IFC import beállításokon belül is, a Keresztmetszet könyvtár szerkesztésével.

IFC-import-section.png

Importálási beállítások sablon

Az általunk egy importnál megadott beállításokat (Objektum, Anyag és Keresztmetszet) elmenthetjük egy sablonba, amit felhasználhatunk további projektjeinkben, illetve bővíthetünk újabb bejövő adatokkal. A mentett sablonok a következő mappában találhatók: C:\Users\USERNAME\Documents\Strusoft\FEM-Design 21\templates .

IFC-import-template.png

Konverziós eredmény ellenőrzése

Az importálás befejeztével fontos ellenőrizni, hogy a kiválasztott/szűrt elemek megfelelően lettek-e lekonvertálva. Ez megtehető vizuálisan illetve az Üzenetek párbeszédpanel figyelmeztetéseinek és hibajelzéseinek elemzésével.

A konvertált analízis objektumokon kívül a konverzióra kiválasztott IFC modellelemek eredeti geometriája is a modelltérben mint rajzi testek a konverzió sikerességét kifejező színekben:

  • narancs (figyelmeztetés): azokat a problémás objektumokat jelöli, ahol megtörtént a konverzió, de a véggeometria nem egyezik tökéletesen az eredeti geometriával; néhány tipikus eset:
    • a fizikai test túl bonyolult (például egy valódi íves fal egyenes analízis falszegmensekből áll össze);
    • a rúd keresztmetszete és anyaga nem összeférhető, ezért helyettesítő (lásd korábban Alapértelmezett) keresztmetszet lett alkalmazva.
  • piros (hiba): olyan objektumokat jelöl, amelyeket nem lehetett analízis objektumokká konvertálni, így adatvesztés történt;
  • zöld (egyéb): a helyesen, probléma nélkül analízis objektummá konvertált objektumokat jelöli.

A konverziós eredmények vizuális megjelenítéséhez aktiváljuk az Eredeti IFC geometriák importja testként is (IFC Eredmény) importálási opciót az Objektum lapon. A konverziós eredményeknek megfelelő objektumok (=a fizikai testek eredeti geometriája) az előbbi színekben az "IFC Eredmény" kezdetű Rajzi fóliákon ("Figyelem", "Hiba" és "Siker") helyezkednek el.

Tipp:  Az eredeti geometriák jobb áttekinthetősége és ellenőrzése céljából általában érdemes ideiglenesen a konvertált analízis objektumokat elrejteni. A "narancs" esetekben azonban érdemes összevetni az eredeti geometriát a konvertálttal.

IFC-conversion result.png

A helytelenül importált (narancssárga) vagy egyáltalán nem konvertált (piros) objektumokat (pl. konzolos oszlop) képviselő testek referenciaként használhatók a megfelelő geometriájú analízis objektumok létrehozásához.

IFC-corbel.png


Továbbfejlesztett SAF import

A SAF (Structural Analysis Format) egy nyílt forráskódú formátum, amelyet az analízis szoftverek egymás vagy modellező szoftverek (pl. Archicad 24 verziótól) közötti analízis modellek cseréjére fejlesztettek ki és optimalizáltak. A szerkezetmérnökök közötti együttműködés fejlesztése mellett a SAF egy praktikus, könnyen érthető és használható, további célokra szerkeszthető kis fájlméretű Excel XLSX formátumra helyezi a hangsúlyt.

A StruSoft egyike a SAF-séma alapítóinak és fejlesztőinek, a következő cégek mellett: SCIA, Graphisoft, Allplan, IDEAStatiCa, InterCAD, FRILO, Dlubal, Sofistik, RISA, Cype, SCAD Soft és LIRALAND.

A következőkben a FEM-Design 21 SAF-alapú import funkciójának újdonságait ismertetjük.

Tipp: Ez a videó egy példát mutat arra, hogy pl. az Archicad programban definiált analízis modell, hogyan hozható át a FEM-Design programba veszteségmentesen natív, szerkeszthető analízis modellként. A videóban hiányzik a FEM-Design 21 és Archicad 25 verziók óta elérhető teherátadás (lásd a további, részletes import lehetőségeket).

Verziótámogatás SAF 2.0-ig

A FEM-Design mostantól támogatja az összes 2021-ben kiadott SAF-verzió importálását. Javasolt, hogy mindig az együttműködő szoftver legfrissebb támogatott SAF verzióját használjuk.

SAFimport-logo.png

Kibővített parametrikus szelvény-támogatás

A FEM-Design SAF keresztmetszet importja kibővült a téglalap és a kör alakú acél illetve a kör alakú fa keresztmetszetek parametrikus támogatásával. Az importálás folyamata a keresztmetszetet a paraméterei és a hozzá rendelt anyag alapján hozza létre (ha még nem szerepel az alkalmazott szabvány-függő Anyagkönyvtárban), és a projekt "Alkalmazott szelvények" listájában tárolja.

SAFimport-profile.png

Kibővített analízis objektum-támogatás

Mostantól a FEM-Design a következő új objektumtípusokat importálja:

StructuralCurveMemberRib: bordaelem, amely a SAF séma szerint egy héjhoz (tipikusan lemezhez) kapcsolódó rúd (tipikusan gerenda).

SAFimport-rib.png

RelConnectsRigidLink: egy-egy rúd és/vagy héj csomópontjainak virtuális összeköttetése tetszőleges viselkedésű és merevségű eltolódás és elfordulás összetevőkkel, mellyel modellezhetjük pl. a végtelen merev vagy egyedi félmerev elemek-közötti kapcsolatokat. A RelConnectsRigidLink objektum FEM-Design Pont-pont kapcsolat objektumként lesz konvertálva.

SAFimport-link.png

RelConnectsRigidCross: két rúd kapcsolata, amelyek egy csomópontban metszik egymást. Egyedi szerkezeti viselkedésű (például csuklós) kapcsolat rendelhető hozzá. A RelConnectsRigidCross objektum FEM-Design Pont-pont kapcsolat objektumként lesz konvertálva.

SAFimport-link-cross.png

RelConnectsRigidMember: egy-egy rúd és/vagy héj tengelyének/élének virtuális összeköttetése tetszőleges viselkedésű és merevségű eltolódás és elfordulás összetevőkkel, mellyel modellezhetjük pl. a végtelen merev vagy egyedi félmerev elemek-közötti kapcsolatokat. A RelConnectsRigidMember objektum FEM-Design Vonal-vonal kapcsolat objektumként lesz konvertálva.

SAFimport-link-member.png

Teherimportálás

A FEM-Design mostantól natív objektumként importálja a következő SAF-fájlban tárolt koncentrált-, vonal-, felület- és hőmérsékletváltozás terheket, valamint a hozzájuk rendelt terhelési eseteket és terheléskombinációkat:

StructuralPointAction: egy csomóponthoz vagy rúdhoz rendelt koncentrált erő (célobjektum: csomóponti vagy rúdhoz rendelt FEM-Design Koncentrált teher > Erő)

StructuralPointMoment: egy csomóponthoz vagy rúdhoz rendelt koncentrált nyomaték (célobjektum: rúdhoz rendelt FEM-Design Koncentrált teher > Nyomaték)

StructuralPointActionFree: héj objektumon elhelyezett koncentrált erő (célobjektum: FEM-Design Koncentrált teher > Erő)

StructuralCurveAction: rúdhoz vagy héjélhez rendelt vonalmenti erő (célobjektum: rúdhoz vagy héjhoz rendelt FEM-Design Vonalmenti teher > Erő)

StructuralCurveMoment: rúdhoz vagy héjélhez rendelt vonalmenti nyomaték (célobjektum: rúdhoz vagy héjhoz rendelt FEM-Design Vonalmenti teher > Erő)

StructuralCurveActionFree: héj objektumon elhelyezett vonalmenti erő (célobjektum: FEM-Design Vonalmenti teher > Erő)

StructuralCurveActionThermal: rúdhoz rendelt hőmérsékleti teher (célobjektum: rúdhoz rendelt FEM-Design Vonalmenti hőmérsékletváltozás)

StructuralSurfaceAction: egy héj teljes régiójához rendelt felületi erő (célobjektum: héjhoz rendelt FEM-Design Felületi teher)

StructurealSurfaceActionFree: egy héjon részlegesen elhelyezett felületi erő (célobjektum: FEM-Design Felületi teher)

StructuralSurfaceActionThermal: héjhoz rendelt hőmérsékleti teher (célobjektum: héjhoz rendelt FEM-Design Felületi hőmérsékletváltozás)

SAF-loads.png

Szerkeszthető keresztmetszet- és anyagtársítás

A FEM-Design SAF importja megpróbálja automatikusan - névfelismerés alapján - elvégezni a keresztmetszet- és a szerkezeti anyagtársítást az érkező SAF modelladatok és a FEM-Design adatbázis között. Azokban az esetekben, amikor a névfelismerés nem lehetséges, a program a következő XLSX fájlban (táblázatos formátumban) általunk megadott egyedi társításokat veszi figyelembe:

C:\Felhasználók\"Felhasználó neve"\AppData\Roaming\Strusoft\FEM-Design 21\FEMData\safnames.xlsx

Megjegyzés: A Windows alapértelmezettként elrejti az AppData könyvtárat.

SAF-material-section-map.png

Egyedi adattársítás létrehozása és használata

A fájlban található munkalapok alapértelmezés szerint a FEM-Design beépített adatbázis elemeit tartalmazzák (anyagtípusok illetve szabvány acél keresztmetszetek). Pontos nevüket kötelezően a megfelelő munkalap első oszlopa tárolja. A rendelkezésre álló FEM-Design adatokat bővíthetjük a saját egyedi FEM-Design Anyag- és Keresztmetszet-könyvtár elemeinkkel, nevük pontos nevét a megfelelő munkalap első oszlopának új soraiban. Az automata felismerő által nem kezelt, társítandó SAF anyag és keresztmetszet neveket a második oszlopba kell beírnunk. Ezek pontos nevét vehetjük a SAF fájl "StructuralMaterial" és "StructuralCrossSection" munkalapjairól vagy a küldő szoftver adatbázisából.

SAF-material-myprofile.png

Minden munkalap második sorában (amely "*"-gal kezdődik) megadható egy olyan FEM-Design anyag vagy keresztmetszet neve, amelyet az import a nem felismert illetve nem társított SAF adatokra alkalmazza.

SAF-material-section-joker.png

Ha egy FEM-Design adatbáziselemhez (FD name) több különböző SAF keresztmetszet- vagy anyagnevet szeretnénk hozzárendelni, akkor a FEM-Design nevet tartalmazó sort új sorokban sokszorozhatjuk.

SAF-material-multiple.png

Importálási eredmény összefoglaló

Egy új, az importot követő összefoglaló listázza a SAF-fájlok importálásával kapcsolatos hibákat és problémákat.

Az Állapot oszlopban különböző színek jelölik egy esemény jellegét:

narancs (figyelmeztetés): problémás esetek, amelyeket az import folyamat képes megoldani vagy kiváltani objektum-vesztés nélkül;

piros (hiba): hibák, amelyek nem oldhatók meg, és így a kapcsolódó objektumok nem importálódnak;

zöld (egyéb): egy üzenet, amely az importált SAF XLSX fájl nevéről tájékoztat.

1648066186277-494.png

Az összesítő hiba és figyelmeztetés üzenetei tartalmazzák azt a munkalapot, amelyen az érintett és megnevezett problémás objektum a SAF XLSX táblázatban könnyedén megtalálható. Az üzenetek rendezhetőek vagy elrejthetőek Állapotuk szerint. Az összefoglaló kimenthető TXT fájlban is a Mentés... funkcióval.


StruXML újdonságok

StruXML fájl beillesztés FEM-Design projektbe

A Fájl beillesztés... parancs kiegészült a StruXML fájltípussal, így mostantól több StruXML fájl kombinálható egy FEM-Design projekten belül. Egy beillesztett StruXML fájl nem írja felül az aktuális projekt már meglévő objektumait és adatait.

file-paste-model.png

A funkció a kiválasztott StruXML fájlt az általunk megadott modelltéri pozícióba helyezi. A FEM-Design mindig és automatikusan új Azonosítót (és GUID-ot) generál a beimportált elemekhez, hogy elkerülje az aktuális projektben már meglévő azonosítók felülírását.

file-paste-2xtimes.png

Bővített StruXML import párbeszédablak

Egy új, a StruXML importot követő összefoglaló listázza a StruXML-fájlok importálásával kapcsolatos hibákat és problémákat.

Az Állapot oszlopban különböző színek jelölik egy esemény jellegét:

narancs (figyelmeztetés): problémás esetek, amelyeket az import folyamat képes megoldani vagy kiváltani objektum-vesztés nélkül;

piros (hiba): hibák, amelyek nem oldhatók meg, és így a kapcsolódó objektumok nem importálódnak;

zöld (egyéb): egy üzenet, amely az importált StruXML fájl nevéről tájékoztat.

1648065942165-349.png

Új objektumok támogatása a StruXML sémában

A következő új objektumok kerültek hozzáadásra a StruXML sémához, így azok egy FEM-Design modell StruXML kimentésekor tárolódnak a fájlban.

Felhasználói szűrők

StruXML-export-filter.png

Felhasználói nézetek

StruXML-export-view.png

Vasalás-tervezési csoport (rúd, felületi, átszúródás és rejtett rúd)

StruXML-RC-export.png

Rajzi szövegek, kóták, rajzi elemek (pl. téglalap, kör, test) és fóliáik

StruXML-CAD Drawing.png


FdScript újdonságok

A következőkben ismertetett új funkciók szkriptben történő megadására (kódolás) példákat az "example.fdscript" fájlban találhatunk (C:\ProgramData\StruSoft\FEM-Design 21\mydocuments\templates).

Számítási és tervezési adatok támogatása

A FEM-Design projekt következő konfigurációi állíthatók be FdScript segítségével:

  • Acél rúd: Acéltervezés konfiguráció, Számítási paraméterek and Automata tervezés > Paraméterek
  • Vasbeton rúd: Vasbeton tervezés konfiguráció, Számítási paraméterek and Automata tervezés > Paraméterek
  • Vasbeton héj: Vasbeton tervezés konfiguráció, Számítási paraméterek and Automata tervezés > Paraméterek
  • Fa rúd: Fatervezés konfiguráció, Számítási paraméterek and Automata tervezés > Paraméterek
  • RR fapanel (CLT): Fatervezés konfiguráció, Számítási paraméterek and Automata tervezés > Paraméterek

Az összes konfigurációs beállítást fel kell sorolni a <cmdconfig command = "$ MODULECOM APPLYCFG"> parancson belül, például:

<cmdconfig command="$ MODULECOM APPLYCFG"> 
         <CONFIG s2ndOrder="1" type="ECRCCONFIG"></CONFIG>
         <CONFIG LimitUtilization="1" type="CCDESPARAMCOCOLUMN">
         <GUID>2e290437-e86a-4e36-af7d-acde6a6146c8</GUID>
         <GUID>2cba9c00-255d-4258-94fb-f164aafff214</GUID>
         </CONFIG>
</cmdconfig

Ha nem kell az összes elemet módosítani, akkor a kiválasztandó elemeket GUID-ját fel kell sorolnunk (lásd előző példát).

Minden konfiguráció lefordítható egy különálló XML fájlba, melyet a szkriptben névvel hívhatunk meg, például:
<cmdconfig command="$ MODULECOM APPLYCFG" file="C:\Steel\cfg\cfg.xml" />

Tippek:

  • Javasolt a különböző konfigurációkat külön XML fájlokban megadni. A "CXL MODULECOM WXMLCFG:fájlnév" meghívásával akár a grafikus felhasználói felületen is létrehozható egy minta konfigurációs fájl (a "fájlnév" helyére az abszolút elérési útat és fájlnevet kell megadni, pl. CXL MODULECOM WXMLCFG:c:\temp\cfg.xml ). Ez a parancs az aktuális, tényleges modellkonfigurációkat írja ki a megadott fájlba.
  • Mintafájl felhasználása esetén elég csak a szükséges paramétereket kell módosítani (nem kell bajlódni a parancsnevekkel és a fájlformátummal).

Végeselem háló beállítások

Mind a Háló, mind a Csúcssimítás beállítások elérhetők az FdScriptben.

1648064484864-469.png

Új sajátfrekvencia számítási paraméterek támogatása

Két további sajátfrekvencia-számítási lehetőség érhető el az FdScript-ben a következő attribútumokon keresztül:

  • rqFreqAutoIter: 0 értékkel letilthatjuk a "90% vízsz. össztömegrészesedés elérése, ha lehetséges" opciót, a 0-nál nagyobb egész szám pedig aktiválja az opciót, és meghatározza a Maximális iteráció számát.
  • rqFreqNormUnit: a logikai típusú paraméter igaz (True) értéke a Max. amplitúdóra opciót, míg a hamis (False) értéke a Tömegmátrixra opciót aktiválja a Rezgésalak normálás módszerének.

1648064962794-244.png

Módosítások alkalmazása az automatikus tervezés után

Ha az Automatikus tervezés után változtatunk a tervezési beállításokban, akkor az FdScript-ben azokat a változásokat a következő paranccsal tudjuk érvényesíteni:

<cmduser command="; CXL FEM $CODE(DESCHANGESAPPLY)" />


DWG rajzok beillesztési pontja

A DWG rajzok importálásakor tipikus probléma a nagy távolságú objektumok kezelése. Erre ad megoldást a FEM-Design 21 azzal a lehetőséggel, mellyel a FEM-Design projekt origót a DWG tárolt nagy távolságú elemek közelébe mozgathatjuk (és mind a Megnyitás és a Külső hivatkozás (XREF) import folyamatokra elérhető).

Az új Beillesztési pont opció lehetővé teszi a távolságértékek megadását a FEM-Design globális koordinátarendszer tengelyirányaiban.

1648065497375-643.png

Megjegyzés: Bár a FEM-Design 10 km-es távolságon belül kezeli a rajzokat, a DWG-ben gyakran előfordul, különösen külső referencia (XREF) esetében, hogy megjelenik egy a DWG-ben tárolt beszúrási pont szimbólum is és a FEM-Design origójában. Ez "használhatatlanná" teszi a Minden mutatása (nagyítási) funkciót a kiterjesztett nézet megmutatásával. Az új Beillesztési pont megoldja ezt a problémát is.

A FEM-Design figyelmeztetést küld nagy távolságú DWG fájl megnyitásakor, és javaslatot tesz a beillesztési pont koordinátaértékeire.

1648065685378-584.png

A Beillesztési pont a FEM-Design origót helyezi közel helyezi el a DWG elemekhez, és nem fordítva (tehát nem a rajzot mozgatja a FEM-Design origóhoz).

DWG-import.png

Megjegyzés: Ha a DWG fájlban lévő nagy távolságokat maga a DWG küldő program egy helyi, ún. "FKR" felhasználói koordinátarendszerrel (angolul: UCS) már lekezelte, akkor azt kiválasztva Koordinátarendszerként már nincs szükségünk a Beillesztési pont használatára.

1648065653193-429.png