0 Votes

Analízis

Last modified by Hamid Richard Allili on 2020/03/17 11:21

Tartalomjegyzék

Lehajlásvizsgálat héjakra

Lehajlásvizsgálat már használható akármilyen lemezre és falra is (fiktív héjak kivételével) teherkombinációkra, teherkombinációk maximumára és tehercsoportok maximumára is.

1582798965786-514.png

Beállítási lehetőségek

Héjak és rudak beállításai megegyeznek, így a lehajlásvizsgálat csak a kiválasztott teherkombiáció(k)/tehercsoportok típusára alkalmazható.

1582799073748-569.png

Ellenőrzési folyamat

Héjak esetén lehajlást vagy elfordulást ellenőriz a program. Természetesen mindkét esetben az alapérték és határérték hányadosát csomópontról csomópontra hasonlítja össze a program. 

Elfordulás ellenőrzése

Elfordulás alapértéke a lokális x' és y' elfordulások eredője (héj lokális koordináta-rendszerében értve).
A határértéket a felhasználónak kell megadnia (alapértelmezetten 1.5°), a lehajlási régióra értve. Minden használhatósági határállapotra külön megadható ez az érték.

A kihasználtság e kettő érték hányadosa, független a geometriától, koordináta-rendszertől, megtámasztó szerkezettel és a merev test szerű eltolódásától.

Lehajlás ellenőrzése

Lehajlás esetén se a számítás, se az alapérték, se a határérték nem egyértelmű.

Lehajlást határértékek

Mind a relatív (pl. L/300) és az abszolút (pl. 50mm) határértékek meghatározhatók. Számításkor a program megkeresi a mértékadót és azt használja a végső határértékbenk. Az abszolút határérték egyértelmű, de a relatív nem, mivel az "L" fesztáv egy általános alakú lemeznél nem egyértelmű. 


Relatív lehajlás határ számítása

Téglalap alaú lemeznél "L" általában a rövidebb fesztáv, de komplexebb alakú (sokszög, esetleg íves) geometriánál a megtámasztó szerkezettől függ (pl. irodaépületeknél, ahol egy szint födémjét egy lemezzel rajzoljuk le). Az új funkció általános használata érdekében a programba bevezettük a Lehajlási régiókat. Ezek a régiók figyelembe veszik a megtámasztó szerkezeteket, melyek elhelyezkedése alapvetően befolyásolja a fesztávot. Szokásos megtámasztások esetén (pl. oszlopok, falak, stb.) a raszterek vonalához/metszéspontjához illeszkednek, így alapértelmezetten a raszterek felosztják a lemezt lehajlási régiókra.

1582802631147-998.png

Lehajlási régiók módosítása

Ezek a régiók szabadon módosíthatók a Definiálás opcióval, vagy a Felkiáltó jellel alaphelyzetre állíthatók. Ha a modellben nem találhatók raszterek, vagy a lemezt nem metszi el egy raszter sem, akkor egy lehajlási régiót rendel a program hozzá. Hasonlóan a VB héj kihajlási régiókhoz, korlátozásokat tartalmaz: ezen régiók nem lapolhatnak át egymással, sem másik héj lehajlási régiójával, illetve teljes egészében a héjban kell elhelyezkedniük. Új régió megadása után a program automatikusan levágja a régióról leeső részeket.

1582802942819-108.png

Az összes lehajlási régió saját ellenőrzéssel és a határállapothoz tartozó határértékkel rendelkezik.

1582799073748-569.png

Ebben a dialógusban az Ellenőrzés résznél a Nem szükséges opció is bekerült. Ez hasznos, ha a Felhasználó ki akar hagyni egyes régiókat a számításból: mint a rudaknál 0 kihasználtságot rendelünk az ilyen régiókra. A fesztáv meghatározásához 3 lehetőség van: lehet a legrövidebb/leghosszabb éle a lehajlási régiónak, vagy a Felhasználó megadhat egyedi fesztávot (körlemez esetén a legrövidebb és leghosszabb oldal az átmérő lesz).

Lehajlás alapértéke

A merev test szerű elmozdulás kiküszöbölésére az  EC nem ad utasítást, más szóval hogy számítható ki a tiszta lehajlás. Képzeljünk el egy többszintes épületet és határozzuk meg a legfelső födém lehajlását. Ebben az esetben a függőleges eltolódás (analízisből) alapértékként használni erős túlbecsléshez vezetni, mivel tartalmazza az alatta lévő szintek függőleges összenyomódását. Ennek érdekében, hogy kiküszöböljük ezt a program a lehajlásokat egy referencia szinttől méri. Minden egyes Lehajlási régiónak saját referencia síkja van, pontosabban minden teherkombinációban. Két lehetőség van a lehajlás számítására, mindkettő eltolódás függvénye.

1582804889774-240.png  

Az első lehetőség a Konzolos (alapértelmezett ez van kiválasztva), ahol a referencia síkot eltoljuk párhuzamosan annyival, amennyi a legkisebb csomóponti lehajlás. 
A második lehetőséggel kézzel megadható 3 ponton a referencia sík a lehajlási régión: számítás közben a program a referencia síkot az elmozdult alakon erre a 3 pontra illeszti.

1583405772650-898.png

Különböző lehajlási irányok lemezekre és falakra

Célszerű megemlíteni, hogy a falakra és lemezekre különböző módon értelmezzük a lehajlást. Falakra (és függőleges lemezekre) mindig a globális X és Y irányú elmozdulás eredőjét, vagyis a vízszintes elmozdulást (mindig pozitív). Vízszintes és ferde síkú lemezekre a lehajlást a lemez síkjára merőlegesen értjük, pozitív és negatív előjele is van, attól függően hogy a függőleges komponens felfelé vagy lefelé mutat. A kihasználtságon kívül a számolt lehajlás értéke is látszódik minden egyes teherkombinációra, teherkombinációk maximumára és tehercsoportok maximumára.

1582814704487-646.png

Nevesített metszetek eredői

A nevesített metszetek eredményeit kiegészítettük az metszeten ható igénybevételek eredőivel. Elérhető Teheresetek, Építési állapotok, Teherkombinációk, Teherkombinációk maximuma és Földrengésszámítás eredményekre.

Az eredmény megjelenítésének feltételei

Az eredőt meg tudja jeleníteni a program, ha az alábbi feltételek teljesülnek:

  • a metszetvonal egy egyenes
  • közös része van legalább egy lemezzel vagy fallal.

Egyéb paraméterek az eredő megjelenítésénél

Ezek a nevesített metszetek két új paraméterrel rendelkeznek, amik az eredő számításához kellenek: 

  • Alappont: Az a pont, ahová az igénybevételeket redukáljuk, más szóval az igénybevételek eredői erre a pontra vannak számolva. Alapértelmezetten a vonal közepén van, de a helyzete változtatható ezen a vonalon:

1582885603963-533.png  

  • Az eredő koordináta rendszere az alábbiak szerint van felvéve: a z' tengely a héj lokális z' tengelyével megegyezik, az y' megegyezik a metszet vonalával, az x' az előzőekre merőleges. Ezekkel a feltételekkel két koordináta-rendszer lehetséges, amik eltérnek egymástól. Ennek megváltoztatását az alábbi kép mutatja:

1582885715126-772.png

Az alappont és a koordináta-rendszert ki és be lehet kapcsolni a Beállítások/Megjelenítés/Eredmények dialógus alatt a Nevesített metszet eredőjénél.

Új eredmény

Az eredője a nevesített metszeteknek  egy független, új eredmény, csak akkor érhető el, ha legalább egy nevesített metszet létezik melynek van eredője.

1582885735803-293.png  

Az eredők a nevesített metszet lerakása után azonnal számolódnak (analízis során a Tehereseteknél, Teherkombinációknál, stb.), így nincs szükség kézzel elindítani a számítást az eredmények eléréséhez.  A nevesített metszetet  lerakásával/módosításával/törölésével nem invalidálódnak az eredmények. Mivel ezek az eredmények a metszeten ható héj igénybevételekből vannak származtatva, az irányuk a szakasz normálisának irányától függ. Nézzük meg ezt az alábbi példán:

1582885745464-725.png

A lemez tiszta húzásnak van igénybe véve. Az eredő irány (amely csak normál erőből áll) függ a metszet normálisának irányától.


Von Mises feszültségek

Von mises feszültség eredmények elérhetők rúdelemekre, hasonlóan a szigma x' feszültséghez, teheresetre, teherkombinációra, építési állapotokra, teherkombinációk maximumára, mozgó terhek maximumára és hatásábra számításra is.1582885782341-657.png

Részletes eredmény is elérhető:

1582885804185-664.png

Ezen feszültségek listázhatók a Rúd/Feszültségek táblákban.

1582886217769-790.png