0 Votes

Terhelés

Last modified by StruSoft Developers on 2021/04/15 12:11

Tartalomjegyzék:


Színséma terhek megkülönböztetésére

A modelltérben és a dokumentációkban vizuálisan (különböző színekkel) megkülönböztethetjük terheinket típusuk, intenzitásuk és kiegészítő leírásuk (=Megjegyzés) szerint.

Ezt a Színséma (Eszközök menü) paranccsal tehetjük meg a különböző tehertípusokat felparaméterezve Mód szerint és egyedi megjelenítési stílussal (szín, tollvastagság és vonaltípus) :

1616505508377-678.png

Színsémát csak állandó intenzitású terhekre alkalmazhatunk.

load-color5.gif

A képernyőn megjelenő színmagyarázat (Paletta) csak az éppen látható terhek sémáját mutatja.

load-color3.gif


Automatikus teher-szerkezet egymáshoz rendelés

Egyetlen kattintással szerkezeti objektumhoz rendelhetjük az összes vagy kijelölt Vonalmenti és Felületi terheinket.

1616510323287-395.png

Az automatikus teherhozzárendelés

  • abban az esetben működik, ha a kiválasztott terhek egyértelműen egyetlen egy szerkezeti objektumhoz rendelhetőek, azaz,
  • ha egy teher egynél több szerkezti objektumot érint (például két fal közös élén elhelyezkedő teher esete), akkor nem.

with-without assignment.gif

Mostantól (előző verzióktól eltérően) Vonal terhek pl. lemezélhez rendelésénél Vonal kiválasztás eszközt használva csak a megfelelő élt kell csak kiválasztani, a szülő Lemez elemet nem. Hasonlóan egyszerű a Felületi teher elemhez rendelés.

1616511206304-120.png


Tehercsoportképzés új módszere

FEM-Design 20 új felületet és lehetőséget ad a Tehercsoportok képzésére. Az alább felsorolt új funkcióknak köszönhetően bármilyen nagy és összetett projekt terhei könnyedén rendszerezhetőek (pl. nagyszámú mozgó teher kezelése hídépítésben).

Főbb újdonságok:

  • Terhelési esetek és csoportok együttes kezelése egy közös fa-struktúrában
  • Tehercsoportokon belüli Alcsoport-rendszer az időben különböző helyzetű terhelések gyors modellezéséhez: pl. közúti/vasúti forgalom hidakon, szélterhelés stb.
  • "Mester-Alárendelt" Alcsoport-rendszer az azonos típusú és pozíciójú Terhelési esetek gyors létrehozására és másolására egy Tehercsoporton belül
  • Terhelési esetek kapcsolatai: kizáró, egyidejű, teljes és egyedi
  • Továbbfejlesztett automatikus Teherkombináció-generálás
  • Tehercsoportok opcionális részt vétele a Tehercsoportok maximuma számításban
  • A földrengés-típusú terhelések könnyebb és átláthatóbb kezelése
  • Gyorsbillentyűk tehermegadásnál:
    • Insert: új Terhelési eset létrehozása
    • Delete: kiválasztott elem törlése
    • Ctrl + Delete: kiválasztott elem törlése minden alelemével együtt

Új felhasználó felület

1616687807301-681.png

A fa-struktúrában kékkel jelennek meg a kitörölhetetlen Terhelési esetek. Ilyenek: a végső Építési állapothoz rendelt Terhelési eset, az útófeszített kábel-terhek esetei, a mozgó terhek esetei, és a "Mester-Alárendelt" Alcsoportok esetei (lásd később).

Tehercsoportok

A Tehercsoport meghatározott logikai kapcsolatban lévő Terhelési esetek és Alcsoportok gyűjtője/rendezője. Az Eurocode meghatározása szerint a Tehercsoport az azonosan kezelt hatások csoportja. Például az egy Tehercsoportba szervezett, egymást kizáró, irányonként megadott szél terhelési eseteket azonos kombinációs tényezőkkel alkalmazzuk az EN 1990 kombinációs képleteiben. Tehercsoportokra van szükségünk az automatikus Teherkombináció-generáláshoz és a Tehercsoportok maximuma számításhoz is. 

Egy Tehercsoportot névvel, típussal és típustól függően különböző paraméterrel adhatunk meg.

Terhelési Esetek kapcsolata

Négy kapcsolattípus közül választhatunk (amelyek meghatározzák egy csoport tagjai/esetei közötti kapcsolatot):

  • Kizáró (alapértelmezett): a csoport minden tagja kizárja egymást.
  • Egyidejű: a csoport minden tagja egyszerre alkalmazható. Az "Esetleges" típusú csoportoknál az összes tag nullával való kombinációja érvényes. Más csoporttípusoknál legalább egy tag mindig kombinálva lesz.
  • Teljes: a csoport minden tagját kötelezően együtt használunk, pl. az "Állandó" típusú tehercsoportok összes Terhelési esetét.
  • Egyedi: a csoport tagjai között egyedi kapcsolatokat hozhatunk létre a Beállítás párbeszédablakban:

1616597397468-207.png

  • A "Tűz"-típusú Terhelési eseteknek "Rendkívüli"-típusú Tehercsoportba kell tartozniuk, melynek nem lehet Alcsoportja.
  • Üres (eset nélküli) Tehercsoport nem hozható létre.
  • "Rendkívüli"-típusú Tehercsoport korlátlanlan számban létrehozható.


Alcsoportok

Egy Tehercsoport Alcsoportokjába olyan Terhelési esetek tartoznak, amelyeket valamilyen logika alapján együtt szeretnénk kezelni, például egy hatást, mely több különböző helyzetű és irányú teherkomponensből (Terhelési esetből áll).

A mozgó terhek automatikusan egy kitörölhetetlen Alcsoportba kerülnek, amely egy automatikusan létrehozott, kitörölhetetlen "Esetleges"-típusú Tehercsoport tagja lesz. A mozgó teher törlése után, korábbi csoportja törölhető, szokványos "Esetleges" csoportá alakul a többi tagot (nem mozgó terhelés) megőrzésével. Ha a törlés után nem marad más tag a csoportban, a korábbi "mozgó" Tehercsoport is törlődik.

1616596497954-868.png

"Mester-Alárendelt"-rendszer Terhelési esetek Alcsoportok közötti automatikus másolására:

  • Egy Tehercsoporton belül, a rendszer segít nekünk egy kiválasztott minta (ún. "Mester") Alcsoport Terhelési esetei alapján új, de azonos tudású (típus, paramétere és "Pozíció" (lásd később)) eseteket generálni az ún. "Alárendelt" Alcsoportokban.
  • A rendszer garantálja, hogy a későbbi automatikus Terheléskombináció-generálás során csak az azonos "Pozíciójú" (amely például a terhelés irányát képviseli) Terhelési esetek lesznek összepárosítva. Példa: A "Mester" Alcsoport "X" Pozíciójú Terhelési esetét csak olyan "Alárendelt" Alcsoport esetekkel kombináljuk, melyek Pozíciója szintén "X" értékű.
  • Amíg egy "Mester-Alárendelt" kapcsolat létezik, az érintett Alcsoportok Terhelési esetei nem módosíthatók és új Terhelési esetekkel sem bővíthetők.
  • A "Pozíció" egy Terhelési eset tetszőleges értékű címkéje vagy azonosítója, aminek egy Alcsoporton belül egyedinek kell lennie. A Pozíció vezérli a "Mester-Alárendelt" Alcsoport kapcsolatok létrehozását és a kombinációkban való részvételüket.

1616682490163-577.png

Új Tehercsoport és annak új Terhelési eset (függetlenek közül is választva) és Alcsoport tagjai a jobb egérgombra kattintva megjelenő dialógusból is létrehozhatóak:

1617010389948-571.png

Példák

Szélteher:

  • Az épületre ható szél terhet négy különböző irányban (X+, X-, Y+ és Y-) vizsgáljuk.
  • A szél tehernek van külső nyomása, belső nyomása és súrlódás hatása. Mindezek külön-külön vagy egymással kombinálva működhetnek.
  • Alcsoportok és a "Mester-Alárendelt" rendszer nélkül, a Tehercsoport 12 (= 3x4) Terhelési esete "Egyidejű" kapcsolat esetén 4090 kombinációt generálna, holott csak azok a kombinációk az érvényesek, ahol az irányok azonosak. (Ebben az esetben nekünk kellene az érvényeseket manuálisan kiválasztanunk.)
  • Alcsoportokat és a "Mester-Alárendelt" rendszert használva, csak a megfelelő iránykombinációk jönnek létre, melyek száma csak 28.
  • A gazda Tehercsoportnak "Egyedi"-típusú kapcsolatúnak kell lennie az Egyidejűség generálás funkciót alkalmazva (Beállítások, lásd az ábrát korábban).

1616598579077-731.png

Hidak vasúti járműterhe (EN 1991-2, 6.11 táblázat szerint):

1618481421994-436.png

A táblázat útmutatást ad a hídra ható különféle járműhatások kombinálásához. Ezek a hatások általában egy mozgó terhet tartalmaznak különböző helyzetekben előfordulva több terhelési esetet adva. A mozgó terheknek általában több pozíicója lehet, de a teherkombináció-generáláskorsak a különbőző terheknek azonos pozíció-it vesszük figyelembe. A példában egy vágány esetét és 5 különböző "Pozíciót" vizsgálunk. Az "LM71" automatikusan generált Mozgó teher, a többi Alcsoport pedig az "LM71" Alárendelt-jei.

Mozgó teher ("LM71") megadása (mely automatikusan 5 "Pozícióval" generál Terhelési eseteket):

1616605726540-653.png

A Tehercsoport és az "LM71" "MesterAlcsoport létrehozása az automatikusan generált 5 Terhelési esetből. Az "Alárendelt" Alcsoportok definiálása a "Mester" alapján automatikusan generált Terhelési eseteikkel

1616687967210-391.png

A Tehercsoportnak "Egyedi" kapcsolattal kell rendelkeznie ahhoz, hogy manuálisan megadhassuk a 6.11 táblázat alapján a kombinációkat:

1616611514993-836.png

A Tehercsoportra alkalmazott Teherkombinációk parancs Generálás funkciója automatikusan legenrálja az "Egyedi" kapcsolat és a "Pozíciók" alapján a 35 Teherkombinációt (=7 (kapcsolat: gr11→gr17) x 5 ("Pozíció": 1→5)):

1616601576857-438.png

Földrengés-típusú Tehercsoport:

1616683301466-595.png

A "Földrengés" Típus a Tehercsoportok speciális esete:

  • Egyszerre csak egy "Földrengés"-típusú Tehercsoportot hozhatunk létre.
  • Mindig "Kizáró"-típusú kapcsolata van és nem lehetnek Alcsoportjai.
  • A következő opciók közül választva befolyásolhatjuk a földrengés hatás maximumának számítását:
    • Földrengés számítás eredményekből: egyenlő a kombinációk igénybevétel-alapú növekményeivel. Ez a csoporttípus csak egy kitörölhetetlen, nem mozgatható és nem módosítható „(Automatikus)” esetet tartalmazhat. A csoport korábban létrehozott Terhelési esetei a "Független Terhelési esetek" közé kerülnek. A tartalmat a következő opcióval befolyásolhatjuk a Teherkombinációk automatikus generálásánál vagy az Analízis beállításoknál:
      • Előjeles eredmények opció az EN 1998-1-1 4.3.3 (4.18-4.22) képleteit alkamazza (a kiemelt szerkezeti irányban az igénybevételek szorzója 1.0, a rá merőleges irányban pedig 0.3).
      • Kikapcsolt Előjeles eredmények opció a Földrengés max. esetet alkalmazza (a legkedvezőtlenebb előjelű földrengés eredmény abszolút értéke).
    • Felhasználói Terhelési esetekből: manuálisan rendszerezhetjük  a Terhelési eseteket a csoporton belül. A megengedett Terhelési eset típusok: "Szokásos (--)" és "+Földr. teher [komponens és irány szerint]". A Terheléskombinációk és a Tehercsoportok maximuma számításokban a Terhelési esetek X és Y irányonként elkülönülnek (a szokásos eseteket mind X és Y irányúaknak tekintjük), és az EN 1998- 1-1 4.3.3 (4.18-4.19) képletek szerint lesznek kombinálva (a kiemelt szerkezeti irányban a hatások szorzója 1.0, a rá merőleges irányban pedig 0.3).

1616607444719-559.png

A Földrengés max. csak akkor vesz fel értéket, ha az összegzési szabálynak az ún. "Hypotenuse" formulát alkalmazzuk (Analízis > Földrengés > Beállítások > Opciók). Az egyidejű eredményeknél, az eset előjelét az egyidejű eredmény abszolút maximumának hatása alapján is meghatározzuk. A földrengés teher ("+ Földr. teher"-típusú Terhelési esetek) csak akkor aktív, ha az elemzéshez a "Statikus, lineáris alak" vagy "Statikus, alaprezgésalak" módszert választjuk (Analízis > Földrengés > Beállítások > Módszer).

1616607655242-864.png


Felületi mozgó teher

Mostantól régióval is megadhatóak mozgó terhek például az közúti hidak tervezéséhez, hatásfelületek megadásához.

Megadás

A terhek generálása automatikus a Kiosztási rács és Jármű adatok alapján:

MovLoad.gif

  • A jármű terhelési rendszer és a kiosztási rács irányait a megjelenített Lokális koordinátarendszer tengelyirányai adják. Az irány utólagosan megváltoztatható az Irányváltás paranccsal (Módosítás menü).
  • Új járműpozíciók adhatóak hozzá a rendszerhez, illetve meglévő pozíciókat lehet módosítani vagy törölni (Jármű helyzete funkció). Régió módosítás törölheti a kívülálló pozíciókat.
  • Az Animálás funkció működik a Felületi mozgó terhekre is.

Anim2.gif

Eredmény-megjelenítés és animálás

Az analízis eredményeket (például a belső erők és az elmozdulások változását) megjeleníthetjük illetve animálhatjuk egy mozgó terhelési eset típusa szerint.

movingloadanalysis2.gif

A mozgó teher hatásfelületét is megjeleníthetjük az eredménykomponens, a vizsgált szerkezeti elem és végül egy vizsgálati pont kiválasztásával.

moving-load-res2.gif

Egyéb újdonságok

Újdonságok az összes mozgó teher megadásához:

  • Terhelési eset Név és Kiosztási rács közvetlen megadása a Mozgó teher eszközpalettáról.
  • A Jármű beállításoknál a kiválasztott Jármű (objektum) eltolható a lokális x 'és y' irányokban (Eltolás mezők).
  • A rendelkezésre álló Jármű típusok bővültek egy újjal: Unit (egységteher, 1kN értékkel).

Gyűjtőfejezet: FEM-Design 20 Újdonságok 

Tags:
Copyright 2024 StruSoft AB
FEM-Design Wiki